Wokół Bookcrossingu w bibliotece w Osieku nad Notecią

bookcrossing bibliteka osiek na notecią

W dniu 29 maja 2024 roku miało miejsce Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. Wydarzenie to służyło popularyzacji bookcrossingu jako niekonwencjonalnej metody promocji książek i czytelnictwa, poprzez nieodpłatne ich uwalnianie, czyli przekazywanie praktyką „podaj dalej” w wyznaczonych do tego miejscach. Do krzewienia idei bookcrossingu lokalnie po raz kolejny czynnie włączyła się filia biblioteczna w Osieku nad Notecią.

W przeddzień Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek osiecką bibliotekę publiczną odwiedziła klasa 3b ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Osieku nad Notecią. Przybyłym uczniom przedstawiono ideę i logo bookcrossingu a także zaprezentowano przykładowe regały bookcrossingowe w Polsce i na świecie, które służą uwalnianiu książek. Dzieciom zobrazowano także lokalne biblioteczki plenerowe, które od kilku lat dostępne są również na terenie naszej gminy. Podczas spotkania w bibliotece trzecioklasiści mieli okazję przygotować książki na potrzeby bookcrossingu. Zadanie udało się zrealizować dzięki książkom, które pochodziły z darów od czytelników. Uczniowie opatrzyli wybrane książki odpowiednią etykietą opracowaną i udostępnioną przez Fundację Bookcrossing Polska a następnie uwolnili je w pobliskim regale bookcrossingowym, który znajduje się na terenie Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Osieku nad Notecią.

Spotkanie w bibliotece pozwoliło wspólnie uczcić 21. edycję Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek na gruncie lokalnym a tym samym popularyzować bookcrossing przed młodym audytorium.