Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Wyrzysku – „Porozmawiajmy o książkach Tygrysie!”

Cała Polska Czyta Dzieciom – to kampania rozpoczęta w czerwcu 2001 roku. A cel jest prosty – wspieranie czytelnictwa wśród dzieci a tym samym wśród dorosłych.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to wielkie czytelnicze święto, to akcja promująca znakomitą literaturę, do której rok rocznie włącza się Biblioteka Publiczna w Wyrzysku poprzez organizację różnorodnych wydarzeń czytelniczych i edukacyjnych. W tym roku oczywiście inaczej być nie mogło. A zaczęliśmy zgodnie z wieloletnią tradycją stanowiącą hasło do rozpoczęcia Tygodnia Czytania Dzieciom czyli czytaniem „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Wiersz interpretowali – Burmistrz Wyrzyska Marcin Piszczek, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku Katarzyna Dzikowicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku Danuta Buryta-Arndt oraz Dyrektor Publicznego Przedszkola w Osieku nad Notecią Karina Belka. 

4 czerwca pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku oraz Biblioteki Publicznej w Wyrzysku odwiedzili podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Liszkowie. Podczas spotkania uczestnicy warsztatów wysłuchali fragmentów powieści „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Następnie, zainspirowani powieścią stworzyli własne podobizny Pana Kleksa. Kolejnego dnia bibliotekarze gościli w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie. Dzieci wysłuchały pięknie ilustrowanej bajki Lizzy Stewart „W moim ogrodzie jest tygrys”, opowiadającej o niezwykłej mocy wyobraźni. 

Z kolei 6 czerwca na nasze zaproszenie odpowiedziała Szkoła Podstawowa w Wyrzysku. Uczniowie wysłuchali opowiadania „Łoś i Biblioteka na Kółkach” Ingi Moore czytanego przez Iwonę Schulz, Radną Rady Powiatu w Pile. Opowiadanie opowiada o radości ze wspólnego czytania i o tym, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywają książki i biblioteki. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci opowiedziały o swoich ulubionych książkach i innych pasjach.

Biblioteka Publiczna w Wyrzysku dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w akcję i pomogli zaszczepić w dzieciach miłość do czytania.

Skip to content