Tydzień Bibliotek w Wyrzysku

Tydzień Bibliotek to wyjątkowy czas, w którym zarówno biblioteki w sposób jeszcze bardziej aktywny otwierają się na swoich czytelników. Od 8 do 15 w obu placówkach organizowane są przeróżne warsztaty dla dzieci. Warsztaty mają na celu podkreślenie roli czytania książek oraz zwiększaniu prestiżu zawodu bibliotekarza. W tym roku inaugurujemy 20 edycje Tygodnia Bibliotek. Co roku każda edycja akcji przebiega pod innym hasłem. Tegoroczne hasło brzmi  Tygodnia Bibliotek „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”.

Pierwszego dnia naszego święta gościła w Bibliotece Publicznej w Wyrzysku grupa „Maleństwa” z wyrzyskiego przedszkola. W czasie wizyty dzieci dowiedziały się jak zostać czytelnikiem oraz jak należy traktować książki by służyły nam na długie lata. Dzieci miały przyjemność wysłuchać opowiadania pt. „Książki nie mają skrzydeł” Brynne Barnes.

11 maja zawitali do nas uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie. Uczniowie posłuchali m.in. o zasadach panujących w bibliotece, poznali różnice między biblioteką, księgarnią i antykwariatem. Obejrzały najnowsze i najstarsze egzemplarze jakie można znaleźć w wyrzyskim zbiorze bibliotecznym.

12 maja gościliśmy dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kosztowie. Pierwszym zadaniem było zebranie papierowych owoców z drzew i krzewów mieszczących się przed biblioteką i ułożenie tegorocznego hasła . Następnie wspólnie przeczytali książkę Martina Widmarka „Biblioteka Astrid”. Bohaterką opowiadania jest mała Astrid która miłością do książek próbuje zarazić swojego kota.

W ostatni dzień Tygodnia Bibliotek odwiedzili nas uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku. Dzieci poznały różnice między szkolną a publiczną biblioteką, miały okazję zapoznać z nowościami książkowymi swoich ulubionych autorów. Uczniom bardzo przypadła do gustu książka „Mops Klops” autora Aarona Blabey którą przeczytały wspólnie na głos. Książka posiada przepiękne ilustracje które rozbawiły naszych czytelników. Było też trochę rozrywki – kalambury związane z tytułami znanych bajek.

Serdecznie dziękujemy za wizytę i wspólną zabawę wszystkim uczniom i nauczycielom którzy mieli czas nas odwiedzić w tych dla nas ważnych dniach.