BAJKOWE FERIE W BIBLIOTECE

Tegorocznym tematem przewodnim ferii w Bibliotece Publicznej w Wyrzysku były bajki i baśnie z różnych stron świata. Dzieci zapoznały się z utworami bardziej lub mniej znanymi.

30 stycznia uczestnicy zajęć przenieśli się do Czech. Tam poznaliśmy bohatera, którym jest rozbójnik Rumcajs. Zadaniem dzieci było wyklejenie tej właśnie postaci przy pomocy kulek bibuły.
Następnie dla rozluźnienia zagraliśmy w kalambury i inne gry ruchowe.
 Pod koniec zajęć odczytaliśmy kilka książeczek, których bohaterem był Krecik i jego przyjaciele.

31 grudnia odwiedziliśmy Niemcy. Bajką przewodnią tego dnia był utwór ,,Jaś i Małgosia’’. Zadaniem plastycznym dzieci było udekorowanie domu Baby Jagi przy pomocy wycinków z kolorowych kartek.
Wiele czasu poświeciliśmy na gry i zabawy integracyjne, które sprawiły dużo radości.
Uczestnicy zajęć mieli również okazję wykazać się swoimi zdolnościami teatralnymi. Chętne osoby, utworzyły dowolne grupy i przestawiły wymyśloną przez siebie inscenizację, w których głównymi bohaterami były pacynki.

6 lutego wróciliśmy do rodzimej Polski. Dzieci poznały bajki opowiadane oraz oglądane w telewizji przez starsze pokolenia.  Posłuchały opowieści „Reksio zimowa przygoda” oraz „120 przygód Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego. Po zapoznaniu się z pierwszym polskim komiksem sami stworzyli dalsze przygody Koziołka.  Następnym zadaniem było „wyczarowanie” kolorowej czupryny Pana Kleksa. Po części plastycznej dzieci miały także czas na zabawy ruchowe.

7 lutego uczestnicy zapoznali się z bajkami naszych wschodnich sąsiadów.

Poznały Czeburaszeka (Kiwaczka) bohatera opowiadań autorstwa  Eduarda Uspienskiego oraz kultowego Wilka i Zająca. Stworzyli za pomocą wycinanek i brokatu  kolorowe matrioszki. Zwieńczeniem ferii był mały konkurs wiedzy o bajkach po którym każdy otrzymał Dyplom Znawcy Bajek. Dziękujemy za liczne przybycie i zapraszamy za rok na kolejne Ferie