Fotorelacja z Festynu Krajeńskiego

W niedzielne popołudnie 18 września 2022 roku na bulwarach wyrzyskich odbył się, po raz pierwszy w Gminie Wyrzysk, Festyn Krajeński – impreza plenerowa promująca dorobek instytucji, stowarzyszeń i osób prywatnych w zakresie lokalnej tradycji. Podczas tego wydarzenia zaprezentowane zostały efekty projektu realizowanego przez wyrzyski MGOK  „Krajna igłą i pędzlem malowana”, który uzyskał dofinansowanie z programu Rozgrzewamy Polskie Serca Fundacji im. Ignacego Łukasiewicza. Uczestnicy obejrzeli zdjęcia dokumentujące realizację warsztatów plastycznych, wystawę nagrodzonych prac haftu krajeńskiego oraz otrzymali broszury informacyjne o projekcie.

Celem projektu była popularyzacja wybranego elementu ludowej tradycji Krajny jakim jest haft krajeński. W ramach działań przeprowadziliśmy warsztaty haftu, konkurs haftu a najmłodszych mieszkańców gminy zaprosiliśmy na warsztaty malarskie – inspiracją dla nich był „Wzornik haftu krajeńskiego” opracowany przez doktor Dorotę  Angutek.

Podczas Festynu ogłoszone zostały wyniki konkursu: pierwsze miejsce komisja konkursowa przyznała pani Elżbiecie Brzezińskiej, drugie – pani Joannie Dolatowskiej, trzecie – pani Elżbiecie Hames; wyróżnienie otrzymała pani Bogumiła Mrotek. Ocena zgłoszonych obejmowała między innymi: kompozycję, zgodność z kanonem,  utworzenie nowego wzoru oraz sposób wykonania.

Na scenie zaprezentowały się: działający w szkole podstawowej w Wyrzysku zespół Modraki  oraz Osieczanki z wyrzyskiego ośrodka kultury.  Obie formacje w swojej działalności kultywują lokalną tradycję.

Niemałą atrakcję imprezy stanowił występ MTB Stunt w wykonaniu mieszkańca Auguścina Waldemara Kukurowskiego, półfinalisty programu TVN Mam Talent. Uczestnicy festynu mieli także dostęp do stoisk kół gospodyń wiejskich –zaprezentowały się dwa: KGW Dobrzyniewo i Falmierowo. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska, oprócz własnych wydawnictw, oferowali także serwety z haftem krajeńskim a pan Damian Śledź wystawił swoje obrazy. Dzieci miały do dyspozycji plac zabaw, przygotowano także animacje przy muzyce i kreatywne działania w namiocie Biblioteki Publicznej. Nie zabrakło także punktów małej gastronomii i stoisk handlowych.

Podczas festynu, w ramach projektu realizowanego przez wyrzyską Bibliotekę Publiczną, odbyło się spotkanie autorskie z miłośniczką przyrody, tradycji krajeńskiej, pszczelarką  i pisarką – panią Martą Konek.

Zabawę taneczną, na zakończenie wydarzenia, poprowadził zespół Song.